пʼятниця, 29 листопада 2024 р.

Ресурсний центр підтримки інклюзивної освіти продовжує роботу Методичної панорами педагога в роботі з дітьми з ООП.

 28.11.2024 року Ресурсний центр підтримки інклюзивної освіти Донецького облІППО для педагогічних працівників, які опікуються питаннями освіти осіб з особливими освітніми потребами, провів ІV сесію "Методична панорама вчителя-реабілітолога", яка об’єднала понад 80 учасників.

Педагоги розглянули досвід роботи вчителів-реабілітологів та ознайомились з ефективними методами роботи з дітьми з ООП, які можна застосовувати під час уроків фізкультури та корекційно-розвиткових занять в умовах дистанційного навчання.

Фахівці (консультанти) інклюзивно-ресурсних центрів Донеччини поділилися досвідом роботи з дітьми з особливими освітніми потребами. Вони надали корисні поради, акцентували увагу на практичних лайфхаках, що допомагають у щоденній кропіткій роботі з розвитку фізичних навичок учнів, вихованців та дітей дошкільного віку.

Уряд підтримав перерозподіл субвенції на підтримку дітей з особливими освітніми потребами у 2024 році

26 листопада 2024 року на засіданні Кабінету Міністрів України було ухвалено рішення про розподіл у 2024 році нерозподіленого обсягу субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами в сумі 101 532,1 тис. гривень відповідно до кількості осіб з особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних групах та класах закладів дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) освіти у 2024/2025 навчальному році.

Кошти розподілятимуться в межах видатків, передбачених у державному бюджеті, і не потребуватимуть додаткового фінансування. 

Суму субвенції буде спрямовано на:

  • Оплату праці фахівців, які проводять додаткові психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові заняття.
  • Забезпечення освітнього процесу для дітей, які навчаються в інклюзивних класах та групах.

Це рішення підтримає ефективну реалізацію індивідуальних програм розвитку для дітей та забезпечить їхній доступ до якісної освіти.

Джерело: https://mon.gov.ua/news/uriad-pidtrymav-pererozpodil-subventsii-na-pidtrymku-ditei-z-osoblyvymy-osvitnimy-potrebamy-u-2024-rotsi


Посібник із культури безпеки для дошкільнят

Цей посібник стане важливим інструментом для вихователів, що працюють із дітьми старшого дошкільного віку, та допоможе не тільки сформувати в малечі навички безпеки, а й створити середовище довіри й підтримки. Залучення дітей до активного вивчення цих тем уже на ранніх етапах дасть змогу підготувати їх до можливих небезпек та навчить зберігати спокій у складних ситуаціях.

Також у посібнику є практичні поради, як створити безпечне середовище для дітей, створити емоційний комфорт і використовувати техніки заспокоєння.

Посібник підготовлено Всеукраїнським фондом «Крок за кроком» у межах проєкту «Підтримка педагогів закладів дошкільної освіти та супровід дітей у надзвичайних ситуаціях» за підтримки ЮНІСЕФ та Міністерства освіти і науки України.

Джерело: https://mon.gov.ua/news/posibnyk-iz-kultury-bezpeky-dlia-doshkilniat

вівторок, 26 листопада 2024 р.

Як пояснити дітям про інклюзію та створити комфортне середовище для кожної і кожного?

Запрошуємо освітян долучитися до Першого всеукраїнського уроку про інклюзивність, який розроблено спеціально до Міжнародного дня людей з інвалідністю.

Що дізнаєтеся на вебінарі?

  • Як організувати безбар’єрний простір для учнів та чому це важливо?
  • Як пояснювати складні речі простими словами?
  • Як коректно говорити про різноманіття людини та інвалідність?

Спікерка вебінару — Дарʼя Герасимчук, радниця-уповноважена Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації, експертка з інклюзивності. Дарʼя має 9-річний досвід роботи вчителькою, є мамою дитини з порушенням слуху та знає, як підтримувати дітей у навчанні.

Коли: 27 листопада о 15:00 

Де: YouTube-канал ЮНІСЕФ за покликанням.

Зареєструватися на безоплатний вебінар можна за лінком.

Форма зворотного звʼязку для вчителів про проведення уроку.

Уже 28 листопада можна буде завантажити всі матеріали та провести урок у своїй школі!

Захід відбудеться в межах кампанії «Діти як діти», створеної радницею-уповноваженою Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дарʼєю Герасимчук у партнерстві з ЮНІСЕФ.

Докладніше: https://drive.google.com/file/d/1VTh_vmb2nGs9aS4wM8lUbUE-37xVsapz/view?usp=sharing

Джерело: https://mon.gov.ua/news/yak-poiasnyty-ditiam-pro-inkliuziiu-ta-stvoryty-komfortne-seredovyshche-dlia-kozhnoi-i-kozhnoho

На допомогу вчителям під час спілкування з дітьми, що пережили травматичний досвід унаслідок війни — порадник

З повагою до вчителів та для їхньої підтримки МОН і дитяча та сімейна психологиня Світлана Ройз підготували рекомендації щодо роботи з дітьми, які пережили травматичний досвід. Практичні поради стосуються як освітнього процесу, так і спілкування та налагодження взаємин із дітьми.

Порадник є безплатним та доступний за покликанням.

У матеріалі знайдете інформацію про те, як можна підтримати дитину. А саме:

  • як діяти, якщо дитина розплакалася під час уроку. Як підтримувати її, щоб вона не ніяковіла перед однокласниками через надмірну увагу;
  • як ефективно організувати навчання, щоб учням було комфортно і вони не втрачали фокус уваги та ліпше запамʼятовували матеріал;
  • як виявити причини агресії, протидіяти булінгу та поліпшити взаємодію між дітьми не через обмеження і покарання, а через турботу та увагу.

Психологиня описала не лише рекомендації, які допоможуть організовувати навчання та взаємодію дітей, у пораднику також знайдете інформацію про те, чого варто уникати під час контактування з дітьми. Наприклад, у підготовці до шкільних свят не використовувати елементи, що нагадують вибухи, зокрема петарди з блискітками.

Окрім того, Світлана Ройз радить:

  • не давати практик із заплющеними очима, адже так діти можуть втратити відчуття контролю; 
  • не торкатися дітей без дозволу, адже навіть неочікувані обійми можуть налякати дитину, яка перебуває в напруженому емоційному стані; 
  • не починати день із контрольної роботи, якщо вночі була повітряна тривога.

Головне правило посібника — співчувати й ставитися з розумінням, а не жаліти. Діти переживають складний досвід, але точно впораються. Ми акцентуємо на їхній силі й спроможності бути стійкими.

Джерело: https://mon.gov.ua/news/na-dopomohu-vchyteliam-pid-chas-spilkuvannia-z-ditmy-shcho-perezhyly-travmatychnyi-dosvid-unaslidok-viiny-poradnyk

пʼятниця, 22 листопада 2024 р.

Консультаційний пункт «Інформаційний марафон з питань підтримки осіб з особливими освітніми потребами»

21 листопада 2024 року Ресурсний центр підтримки інклюзивної освіти Донецького облІППО провів восьму зустріч у межах Інформаційного марафону з питань підтримки осіб з ООП, до якої доєдналося 203 учасники. Модератори заходу Аліна Коваль, завідувач, і Галина Скворцова, методист РЦПІО, ознайомили учасників із послугами ІРЦ для якісної організації інклюзивного освітнього середовища.

фото

Під час консультації детально розглянуто основні послуги інклюзивно-ресурсного центру, які він надає. Адресно звернено увагу на компоненти роботи інклюзивно-ресурсного центру, а саме: діагностика, корекційна робота, співпраця із закладами освіти, підтримка батьків.

МОН пропонує для громадського обговорення проєкт Положення про асистента дитини з особливими освітніми потребами в закладі дошкільної освіти

Міністерство освіти і науки України пропонує для громадського обговорення проєкт Положення про асистента дитини з особливими освітніми потребами в закладі дошкільної освіти, розроблений відповідно до доручення Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля від 22.07.2024 № 21725/1/1-24 та з метою підготовки проєктів нормативно-правових актів стосовно дошкільної освіти дітей з особливими освітніми потребами, необхідних для реалізації Закону України від 6 червня 2024 року № 3788-ІX «Про дошкільну освіту».

Вищезазначений проєкт визначає принципи діяльності, основні функції (обов'язки) асистента дитини з особливими освітніми потребами, порядок та умови його допуску до освітнього процесу, вимоги до нього, а також основні правила перебування асистента дитини з особливими освітніми потребами та його участі в освітньому процесі.

понеділок, 18 листопада 2024 р.

Інклюзивно-ресурсні центри в Донецькій області: підтримка дітей з особливими освітніми потребами

 Інклюзивно-ресурсні центри (ІРЦ) в Донецькій області є важливими установами, які забезпечують підтримку дітей з особливими освітніми потребами. Вони створені для забезпечення рівного доступу до якісної освіти, розвитку соціальних навичок та інтеграції таких дітей у суспільство. Основною метою ІРЦ є не лише навчання, а й всебічний супровід дітей та їхніх родин.

Зображення1