середа, 4 червня 2025 р.

Як зрозуміти успіхи дитини: МОН розробило путівник з оцінювання в НУШ

Команда Міністерства освіти і науки України підготувала путівник для батьків, який має допомогти дізнатися більше про особливості системи оцінювання в Новій українській школі.

Завантажити документ можна за посиланням (варіант для друку).

Завдяки цьому матеріалу батьки зможуть дізнатися:

  • у чому цінність нових підходів до оцінювання;
  • як працює нова система оцінювання;
  • на що варто звертати увагу, отримуючи зворотний зв'язок про результати навчання своєї дитини;
  • як формувальне оцінювання допомагає розвиватися дитині;
  • яку інформацію надає свідоцтво досягнень.

Документ допоможе батькам краще зрозуміти результати навчання дитини, а вчителям і шкільним адміністраціям — простими словами пояснити особливості оцінювання в НУШ.

Ми віримо в те, що успіх української освіти залежить від усіх учасників освітнього процесу. Щиро сподіваємося, що цей путівник сприятиме плідній взаємодії між учнями, учителями й батьками.

Нагадаємо, раніше публікували методичні рекомендації щодо особливостей оцінювання у 2024/2025 навчальному році.

Джерело: https://mon.gov.ua/news/yak-zrozumity-uspikhy-dytyny-mon-rozrobylo-putivnyk-z-otsiniuvannia-v-nush

четвер, 22 травня 2025 р.

Відбувся методичний гайд для керівників ЗДО та ЗЗСО: «Організація освітнього процесу для здобувачів освіти з ООП у ЗДО та ЗЗСО»

22 травня 2025 року Ресурсний центр підтримки інклюзивної освіти ДОІППО провів онлайн-захід для керівників закладів дошкільної та загальної середньої освіти, а також фахівців інклюзивно-ресурсних центрів на тему: «Гайд для керівника: Організація освітнього процесу для здобувачів освіти з ООП у ЗДО та ЗЗСО». Кількість зацікавлених учасників становила понад 120 осіб.

Метою заходу було: ознайомлення учасників з практичними рекомендаціями щодо ефективної організації інклюзивного освітнього середовища та забезпечення якісної освіти для дітей з особливими освітніми потребами (ООП).

Під час заходу були розглянуті ключові аспекти організації освіти осіб з ООП, що включає не лише інклюзивне навчання, а й функціонування спеціальних класів та груп у ЗДО та ЗЗСО.

МОН пропонує для громадського обговорення проєкт постанови КМУ «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України у сфері освіти»

Міністерство освіти і науки України пропонує для громадського обговорення проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України у сфері освіти», яким врегульовується питання надання спеціальними закладами загальної середньої освіти реабілітаційних послуг (реабілітаційної допомоги) особам з особливими освітніми потребами та іншим особам з порушеннями зору та/або слуху, зокрема військовослужбовцям, особам, звільненим з військової служби, ветеранам війни, особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною.

Проєкт акта розроблено Міністерством освіти і науки України на виконання Закону України від 25 лютого 2025 року № 4250-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо надання закладами освіти реабілітаційних послуг (реабілітаційної допомоги)».

Зауваження та пропозиції до зазначеного проєкту акта приймаються у довільній формі до 05 червня 2025 року на електронну адресу: nelia.koretska@mon.gov.ua.

Результати обговорення будуть розміщені на офіційному вебсайті Міністерства освіти і науки України в період з 06 по 13 червня 2025 року.

Джерело: https://mon.gov.ua/news/mon-proponuie-dlia-hromadskoho-obhovorennia-proiekt-postanovy-kmu-pro-vnesennia-zmin-do-deiakykh-postanov-kabinetu-ministriv-ukrainy-u-sferi-osvity

Проєкт нової редакції Примірного положення про команду психолого-педагогічного супроводу учня з ООП в ЗЗСО

Міністерство освіти і науки України пропонувало для громадського обговорення проєкт нової редакції Примірного положення про команду психолого-педагогічного супроводу учня з особливими освітніми потребами в закладі загальної середньої освіти.

Проєкт акта розроблено з метою приведення у відповідність до чинного законодавства.

Результати обговорення будуть розміщені на офіційному вебсайті Міністерства освіти і науки України в період з 19 по 23 травня 2025 року.

Звіт за результатами громадського обговорення. 

Джерело: https://mon.gov.ua/news/mon-proponuie-dlia-hromadskoho-obhovorennia-proiekt-novoi-redaktsii-prymirnoho-polozhennia-pro-komandu-psykholoho-pedahohichnoho-suprovodu-uchnia-z-oop-v-zzso

пʼятниця, 18 квітня 2025 р.

Універсальний дизайн в освіті: перше заняття семінару від ресурсного центру.

17 квітня 2025 року Ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти було проведено перше заняття семінару «Використання міжнародної класифікації функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я дітей і підлітків (МКФ-ДП) в освіті» за темою «Універсальний дизайн в освіті».

вівторок, 1 квітня 2025 р.

Два роки змін: підтримка й супровід осіб з особливими освітніми потребами.

 
🔹Ухвалили Національну стратегію розвитку інклюзивного навчання до 2029 року, щоб забезпечити якісні освітні послуги, які відповідатимуть індивідуальним потребам і можливостям кожної дитини.
🔹Розширюємо мережу «Школи супергероїв» — нині в Україні діють 17 осередків таких шкіл, де працюють понад 120 лікарняних учителів.
🔹Попри всі виклики війни та тимчасову окупацію територій, в Україні продовжують працювати інклюзивно-ресурсні центри для дітей з ООП, їхніх батьків та освітян. За цей час відкрили ще 18 нових центрів.
🔹Запустили 11 Центрів підтримки студентів на базі ЗВО — це нові структурні підрозділи для консультування та підтримки під час вступу, навчання та складання іспитів. У цих центрах студенти і студентки з ООП можуть навчитися користуватися потрібними технічними засобами.
🔹Запустили проєкт «Точка дотику» — унікальну програму комплексної підтримки осіб, які втратили зір унаслідок війни.
🔹Запустили платформу «Освіта для ветеранів» — щоб ветерани й ветеранки могли віднайти свій професійний шлях і реалізувати потенціал через освітні можливості.
Детальніше про два роки змін у МОН — на сайті: https://mon.gov.ua/news/dva-roky-zmin-iak-transformuietsia-osvita-i-nauka-ukrainy

Рада безбар'єрності підтримала нові флагманські проєкти МОН на 2025/2026 рр.

Рада безбар'єрності підтримала нові флагманські проєкти МОН на 2025/2026 рр.

Автор фото – пресслужба Міністерства освіти і науки України

26 березня відбулося засідання Ради безбар’єрності за участю першої леді України Олени Зеленської та під головуванням віцепрем’єр-міністра Олексія Кулеби. Як зазначила дружина Президента, 87% українців відзначають, що безбар’єрність стала новою цінністю для суспільства — згідно з результатами опитування від Центру соціальних змін і поведінкової економіки, проведеного за ініціативою ЮНІСЕФ.

Супервізія: що це й навіщо вона вчителю

З 2024 року вчителі можуть за державні кошти не тільки проходити курси підвищення кваліфікації, а й отримувати послуги супервізії. Що це, навіщо може знадобитися вчителю і як пройти супервізію — читайте в матеріалі.

четвер, 13 березня 2025 р.

Флеш-семінар "Цифрова трансформація інклюзивної освіти" успішно відбувся!

13.03.2025 року відбувся флеш-семінар "Цифрова трансформація інклюзивної освіти. Роль AI у покращенні навчальних матеріалів для учнів з ООП". Захід об’єднав близько 260 педагогів, фахівців інклюзивно-ресурсних центрів, освітян Донецької області, зацікавлених у впровадженні інноваційних цифрових технологій для підтримки навчання дітей з особливими освітніми потребами.

Вчимося створювати безбар’єрні простори

В умовах війни кількість людей із вразливих груп населення в Україні стрімко зростає. Зокрема, люди з інвалідністю в нових реаліях потребують особливої уваги та інклюзивної гуманітарної допомоги, що враховуватиме їхні запити.

Саме тому головна мета нового курсу «Інклюзивна гуманітарна допомога» на Освітній онлайн-платформі Зрозуміло! – допомогти організаціям, які впроваджують гуманітарні програми, підвищити обізнаність та професійність у сфері інклюзії та навчити їх створювати безбар’єрні простори.

Ведучі курсу:

  • Олександр «Терен» Будько, ветеран російсько-української війни та громадський діяч;
  • Уляна Пчолкіна, громадська діячка, лідерка ГО «Група активної реабілітації».

Протягом дев’яти лекцій слухачі та слухачки дізнаються, як:

  • підвищити обізнаність та професійність у сфері інклюзії організаціям, які впроваджують гуманітарні програми;
  • створювати безбар’єрні простори;
  • краще розумітися на потребах людей із інвалідністю;
  • зробити інклюзію однією із цінностей організації.

Курс безоплатний та доступний до перегляду в будь-який зручний час.

Успішне завершення навчання дає змогу отримати сертифікат, що містить 0,2 кредити ЄКТС, або шість академічних годин, і зараховується як самоосвіта.

Джерело: https://mon.gov.ua/news/vchymosia-stvoriuvaty-bezbarierni-prostory

четвер, 20 лютого 2025 р.

Семінар-нарада «Система освіти дітей з особливими освітніми потребами в умовах війни та післявоєнний період».

 20 лютого 2025 року Ресурсний центр підтримки інклюзивної освіти ДОІППО провів семінар-нараду «Система освіти дітей з особливими освітніми потребами в умовах війни та післявоєнний період» для керівників інклюзивно-ресурсних центрів Донецької області. Участь у заході взяли 22 директора ІРЦ.

Семінар-нарада для директорів інклюзивно-ресурсних центрів стала важливим майданчиком для обговорення актуальних питань інклюзивної освіти в сучасних умовах. Учасники заходу розглянули методичний інструментарій для проведення комплексної оцінки фахівцями (консультантами) ІРЦ та поділилися досвідом роботи.

Що має знати кожен педагог про навчання дітей з епілепсією?

Як допомогти дитині з епілепсією в школі? Що робити під час нападу? Як запобігти булінгу?

Міністерство освіти і науки України, ГО «Епіпросвіта» та EdEra запрошують освітян і батьків на вебінар, під час якого розглянуть:

  • Стратегії створення безпечного та інклюзивного освітнього середовища. 
  • Методи надання домедичної допомоги під час епілептичних нападів. 
  • Рекомендації щодо проведення уроків про епілепсію для учнів. 
  • Поради щодо комунікації з батьками, учнівством та профілактики булінгу.

Коли? 26 лютого о 15:00

Де? На ютуб-каналі МОН за посиланням

Джерело: https://mon.gov.ua/news/shcho-maie-znaty-kozhen-pedahoh-pro-navchannia-ditei-z-epilepsiieiu

Уряд підтримав зміни в дошкіллі: 56 днів відпустки та оновлений перелік посад

Кабінет Міністрів України затвердив постанову «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 р. № 346 і від 14 червня 2000 р. № 963», спрямовану на виконання законів України «Про дошкільну освіту», «Про освіту». 

Міністерство освіти і науки України затвердило технологію для подолання освітніх розривів серед дітей прифронтових регіонів

Завдяки проєкту «Цифрові інструменти для подолання відставання у навчанні, соціально-емоційного розвитку та оцінки стану психічного здоров'я для найбільш вразливих дітей» тисячі українських учнів молодших класів отримали шанс наздогнати шкільну програму та поліпшити емоційний стан.

Важливі зміни в дошкільній освіті: відповіді на найпоширеніші запитання

З 1 січня 2025 року набрав чинності Закон України «Про дошкільну освіту», який закладає фундамент для поліпшення якості дошкільної освіти в Україні. 

Роз’яснення щодо доплат педагогічним працівникам

З січня 2025 року педагогічні працівники отримують доплату за роботу в несприятливих умовах праці.

четвер, 6 лютого 2025 р.

Про роботу консультаційного пункту «Інформаційний марафон з питань підтримки особам з особливими освітніми потребами в освіті»

 06 лютого 2025 року Ресурсний центр підтримки інклюзивної освіти ДОІППО розпочав роботу «Інформаційного марафону  з питань підтримки осіб з ООП в освіті» для керівників та педагогічних працівників закладів освіти всіх рівнів та підпорядкування. Кількість зацікавлених учасників становила 272 особи.